Skip to content

Nie jesteś wyjątkowy

Czytając tytuł wiele osób może pomyśleć, że coś mi się pomyliło. „Ona mnie nie zna. Ja jestem wyjątkowy.” – tak myśli większość ludzi. Owszem, jesteś wyjątkowy dla swojej mamy, dla swojego partnera i znajomych. Ty też na pewno uważasz się za osobę, która nie jest jak inni. I na pewno masz rację, ale dziś chciałabym poruszyć temat wyjątkowości w zupełnie innym kontekście.

IMG_9764a

„Witam, mam do pani bardzo nietypową prośbę.”
„Pewnie nie często to pani słyszy, ale…”
„Mam nietypowy problem.”
„To wyjątkowa sprawa. Potrzebuję z tym pomocy.”

Zdarzyło wam się słyszeć kiedyś takie słowa? Myślę, że słyszał to każdy, kogo praca opiera się na kontakcie z ludźmi. Lekarz. Prawnik. Sprzedawca. Nawet pani w urzędzie.

Ludzie często boją się konfrontacji z problemem, bo obawiają się reakcji. Przykładowa Kasia wstydzi się wizyty u lekarza, bo uważa, że jej problem jest wyjątkowo krępujący. Ale tak naprawdę tylko dla niej, bo lekarz widział dziesiątki albo nawet setki osób z podobnym schorzeniem. Z resztą jego praca polega na pomaganiu ludziom, a nie ocenianiu ich.

Sama często słyszę w pracy „nietypowe prośby”, które w rzeczywistości są bardzo popularne. Ludzie wyolbrzymiają swoje problemy. Niestety to nic dobrego, bo przez to mogą przeoczyć wiele okazji lub po prostu bardzo sobie zaszkodzić.

Nikt z nas nie jest pierwszym człowiekiem na ziemi, który ma jakiś problem. Ty też. Nie jesteś wyjątkowy. Setki osób przed Tobą mogły mieć dokładnie taki sam dylemat i udało im się go pokonać.

Boisz się wizyty u lekarza? Boisz się samotnego wyjazdu do innego kraju? Boisz się iść do innej szkoły niż Twoi koledzy? Boisz się pójść do urzędu i załatwić jakieś dokumenty? Boisz się podjąć jakąkolwiek decyzję samemu? Boisz się żyć?

Przestań.

Dobrze wiesz, że to jest dla Ciebie dobre. Że właśnie tego potrzebujesz. Nie jesteś wyjątkowy. Ale możesz wyjątkowo dobrze poradzić sobie ze swoim problemem. Po prostu to zrób i nie zastanawiaj się co pomyślą o Tobie inni.