Skip to content

Żyj teraz

Dziś szukając pewnych zdjęć w rodzinnych albumach natrafiłam na fotografie robione ponad 10 lat temu. Byłam wtedy w piątej albo szóstej klasie podstawówki. Razem z ciocią, wujkiem, ich synem i naszą kuzynką wybraliśmy się na wakacje do rodziny pod Warszawą. Spojrzałam na te zdjęcia i zdałam sobie sprawę, że właściwie niewiele z tamtej wycieczki pamiętam…

car

Czasami nachodzą mnie wspomnienia. Ale takie jakby niepełne. Zastanawiam się czy to wydarzyło się naprawdę, czy sobie to tylko wymyśliłam. Jako dziecko miałam bardzo bujną wyobraźnię. Wiele też podłapywałam od innych i bywa tak, że muszę się bardzo głęboko zastanowić czy jakąś sytuację przeżyłam sama czy po prostu ktoś mi ją opowiedział. W wielu sytuacjach nadal tego nie wiem…

Kiedy oglądam niektóre zdjęcia z czasów mojego dzieciństwa dopowiadam sobie własną historię, bo prawdziwej po prostu nie mogę sobie przypomnieć. Jest wiele momentów, które pamiętam bardzo dobrze i uwielbiam do nich wracać, ale nie da się pamiętać całego życia. To takie dziwne. Coś się dzieje teraz, a za jakiś czas jest już przeszłością i być może nikt nawet nie będzie tego pamiętać. Dlatego tak ważne jest skupianie się na chwili obecnej i życiu teraźniejszością.

Cały czas na coś czekamy. Odliczamy dni do wielkich wydarzeń. Do wyjazdów, wakacji, koncertów, spotkań. W końcu czas upływa i nadchodzi ten moment. Moment, na który tak długo czekaliśmy. Wytęskniony, upragniony. Minuta. Godzina. Dwie. Trzy. Pięć. Koniec. Czasami jesteśmy tak zajęci wszystkim dookoła, że zupełnie zapominamy o chwili obecnej, a nasz długo wyczekiwany moment po prostu przemija.

Czy to nie jest marnowanie czasu? Czekanie 165 dni na coś, co trwa trzy godziny. A po latach zapominamy nawet co to było. Smutne, ale bardzo powszechne.

Życie dzieje się teraz. Nie wczoraj i nie jutro. Bądź obecny w swoim życiu. Zwolnij. Zatrzymaj się na chwilę i poczuj to, co cię otacza. Żyj dziś. Żyj teraz.