Skip to content

Żyj swoim życiem

Nie lubię nudy i monotonni. Nie lubię ograniczeń. Lubię wolność i wyzwania. Dlatego kiedy coś mi się nie podoba, to robię wszystko, żeby to zmienić. Szukam sposobów na lepsze życie. I nie mam wcale na myśli, że łatwiejsze. Bo czasami właśnie to, co wymaga wysiłku jest dla nas najlepsze.

Żyj swoim życiem

Niestety niektórzy ludzie nie potrafią tego zrozumieć. Nawet najbliżsi. „Dlaczego zostawiasz pracę i lecisz sobie w świat, skoro mogłabyś pracować tu i zarobić więcej pieniędzy? I co Ty tam będziesz robić?” Nie potrafiłam dobrze tego wytłumaczyć, więc odpowiedziałam tylko: „Opalać się” i zniknęłam za drzwiami… Bo jak powiedzieć komuś bliskiemu, że nie chce się żyć tak jak on? Od pierwszego do pierwszego. Narzekać na swoje życie. Na słońce, na deszcz, na zdrowie, na pracę. Bez perspektyw. Bez marzeń.

Wczoraj w książce „Dzika droga” Cheryl Strayed natknęłam się na pewien fragment:
„-Nigdy nie byłam panią własnego życia – płakała pewnego razu, kiedy dowiedziała się, że umiera. – Zawsze robiłam to, co kazali mi inni. Byłam czyjąś córką, matką albo żoną. Nigdy nie byłam po prostu sobą.”

Bardzo to smutne, że niektórzy ludzie zauważają takie rzeczy dopiero kiedy jest za późno. A niektórzy nawet nie mają okazji sobie tego uświadomić. Może to i lepiej. Bo jak straszne musi być umieranie ze świadomością, że nasze życie nie było tak naprawdę nasze?

Nie chcę tego wiedzieć. Dlatego żyję po swojemu. Może ktoś pomyśli, że to samolubne. Ale dla mnie tak powinno wyglądać życie każdego człowieka. Każdy powinien robić to, co chce i żyć swoim własnym życiem. Matki nie powinny decydować o swoich dzieciach, mężowie o swoich żonach. A czasami wystarczy olać opinię publiczną. Bo ile razy zastanawialiśmy się: „Co ludzie pomyślą…”? Nie warto zaprzątać sobie tym głowy. Oni mają swoje życie. My mamy swoje i nikt nie ma prawa decydować za nas.

Dlatego wczoraj kupiłam bilet do Hiszpanii w jedną stronę i za dwa tygodnie lecę przeżywać kolejną przygodę. Jestem ciekawa świata. Nawet idąc na spacer po nieznanym mi miejscu chcę jak najszybciej dowiedzieć się co jest za zakrętem albo za kolejną górką. Chcę odkrywać, poznawać, zdobywać. Chcę się uśmiechać. Chcę robić zdjęcia i pisać pamiętniki. Chcę czuć, widzieć, słyszeć i smakować. Chcę być obecna w swoim własnym życiu.