Skip to content

Jak obrabiam swoje zdjęcia | Lightroom

Odkąd kupiłam lustrzankę robię zdjęcia w formacie RAW. Mając odpowiedni program można z takich zdjęć wyciągnąć o wiele więcej niż z JPG. Takie programy to Camera RAW, który jest dodatkiem do Photoshopa lub Adobe Lightroom, z którego ja korzystam. Sama zaczynając przygodę z tym sposobem obrabiania zdjęć szukałam poradników i tutoriali dotyczących obsługi powyższych programów. Dlatego kiedy załapałam to już trochę bardziej, stwierdziłam, że podzielę się swoją wiedzą i pokażę wam jak obrobiłam kilka zdjęć z pięknymi widokami.

„RAW (z ang. raw, surowy) – ogólne określenie formatów zapisu danych bez nagłówków.

W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Plik w formacie RAW uważa się za cyfrowy odpowiednik negatywu, a jego konwersję za wywoływanie.” – Wikipedia.org

Tyle z wiedzy teoretycznej. Zabierzmy się więc za praktykę.

ob01

Tak wygląda surowe zdjęcie, prosto z aparatu. Niezbyt ciekawie. Ale to właśnie cały urok fotografii RAW. Tak widzi to aparat, a to co z tym zrobimy zależy już tylko od nas. Wszystkie suwaki są na „0”, więc nie bójmy się ich przesuwać.

 

ob02

Najważniejsze w przypadku tego zdjęcia była zmiana ekspozycji (przesunięcie suwaka w prawo) oraz światła i cienie. W przypadku świateł przesunęłam suwak na maxa w lewo aby je przyciemnić. Cienie rozjaśniłam przesuwając suwak w prawą stronę. Możecie próbować do woli i sprawdzać co wam się najbardziej podoba w zależności od tego jaki efekt chcecie osiągnąć.

ob03

Następny krok to wygląd czyli „czystość” i „dynamika”. Czystość – suwak w lewo, to wygładzenie, w prawo, to ostre krawędzie. Dynamika i nasycenie odpowiadają za kolory.

ob04

Krzywe również trochę pozmieniałam według moich własnych upodobań.

 

ob05

Kolej na kolory. Najpierw barwa. Następnie nasycenie i luminacja.

ob06

ob07

ob08

Jeden z najważniejszych etapów to wyostrzenie. Ostrość zdjęcia w takich przypadkach jest bardzo ważna. Suwaki „promień”, „szczegóły” i „maska” ustawiam na maxa po lewej stronie, „wartość” natomiast oscyluje u mnie w granicach 90-120. W zależności od tego co się na zdjęciu znajduje. W przypadku ludzi staram się nie przesadzać z ostrością, ale taki krajobraz musi być jak brzytwa.

ob09

Na koniec zawsze zaznaczam „Włącz profil korekcji obiektywu”. Lustrzanki mają to do siebie, że ich obiektywy zaginają boki zdjęć oraz nadają im winietę, której nie zawsze chcemy użyć. To narzędzie koryguje wady obiektywu. Opcja ta działa tylko w edycji plików RAW.

Tak właśnie wyglądała edycja tego zdjęcia. Po zakończeniu obróbki możemy zapisać cały proces jako preset. Wtedy wystarczy, że otworzymy go na innym zdjęciu i mamy dokładnie taki sam efekt. Robimy to w następujący sposób:

obb07

Klikamy w plus, który zaznaczyłam strzałką. Następnie pojawia nam się taka ramka z różnymi opcjami. Ja na tym etapie nic nie zmieniam. Zrobię to później jeśli będzie taka potrzeba. Wpisujemy swoją nazwę dla tego presetu (mój to: „sunset 01”) i klikamy „utwórz”.

obb08

Otwieramy zdjęcie, które chcemy obrobić, szukamy naszego presetu, który prawdopodobnie znajduje się gdzieś na dole. Jak widać zdjęcie jest trochę za ciemne, ale to nic. Na tym etapie wszystko znowu możemy edytować.

obb009

Zwiększyłam ekspozycję i zdjęcie prezentuje się o wiele lepiej.

Poniżej kilka przykładów zdjęć, które mogliście, lub będziecie mogli oglądać na moim blogu. Edytowałam je dokładnie na takiej samej zasadzie. Jestem przekonana, że nie jest możliwe otrzymanie takiego efektu z formatu JPG. Oczywiście po zakończeniu obróbki możecie zdjęcie w takim formacie zapisać, co robicie poprzez „eksport”.

obb06

obb05

obb04

obb03

obb02

obb01

Niektórzy mówią, że zdjęcie już podczas momentu naciśnięcia spustu migawki powinno nadawać się do opublikowania, ale dla mnie to bzdura. Obróbka jest według mnie jednym z etapów powstawania zdjęcia. Oddajemy na zdjęciu to co widzą nasze oczy, a nie aparat. A czasami taka edycja jest jedyną szansą na uratowanie fotografii, która jest prześwietlona lub niedoświetlona, jak to zdjęcie poniżej:

pan

Zobaczyłam mężczyznę i podjęłam decyzję o zrobieniu zdjęcia. Natychmiast. Nie miałam czasu zmienić ustawień, a wszystkie zdjęcia robię na manualu. Po powrocie do domu usiadłam do komputera i zrobiłam resztę roboty. Według mnie wyszło świetnie.

Dajcie znać czy podoba wam się taka forma postów. Chcecie więcej? Chętnie przyjmę też wszelkie rady, bo sama specjalistą nie jestem. Uczę się sama z pomocą internetu i książek. Zarówno w kwestii fotografii jak i obróbki zdjęć. Lustrzankę (Nikon D3300 z obiektywem 18-55mm) mam dopiero od 2 miesięcy i prawdziwe jej możliwości poznaję właśnie tu, w Hiszpanii. Mam jeszcze sporo zdjęć, które chcę wam pokazać, więc zapraszam do śledzenia mnie na bieżąco.


FACEBOOK | INSTAGRAM | SNAP: POWERPINKYX